Historie Asia Budo Center, z.s. - Budokan Hustopeče

Úvodní stránka

Historie
Bojová umění
Sebeobrana
Asia Budo Center

Instruktoři
Výběr reprezentace
WAC & ICKKF
Ocenění
Akce

VIP
Hayashi ČR
Budoshow
Media

Reference
Sponzoři
Partneři
Odkazy

Naše nabídka
FAQ
Ochrana osobních údajů
Kontakt

Tatami 2017

Historie Asia Budo Center v Česku

Dovolte, abychom se Vám stručně na úvod představili. Náš zázev je Asia Budo Center. Volně přeloženo se jedná o centrum asijských bojových umění. Naše oficiální registrace se uskutečnila 4.října 2007, ale naše historie sahá ještě více do minulosti.

Jako první kdo přišel s myšlenkou cvičit a šířit karate v Hustopečích, byl pan Jiří Nevrkla (†2016). Ve spolupráci s místním domem pionýrů a mládeže v Hustopečích, založil zájmový útvar (kroužek) karate. Psal se školní rok 1986/1987. Pan Nevrkla se mistrovství karate naučil u mistra v Brně, ale také při svém pobytu na Slovensku. Svoje učení chtěl předávat dále a tak se našla hrstka zájemců, kteří byli nadšení z něčeho nového. Mnoho mladých vidělo TV seriál KUNG FU, kde čínský mnich z chrámu Shaolin KWAI CHANG CAINE (David Carradine) učil moudro čínské buddhistické filozofie. To byl hnací motor č.1, každý chtěl hned umět to co viděl na TV obrazovce!

První žáci, kteří začali pod vedením tohoto zkušeného mistra cvičit, byli např.: Igor Holacký, Hana Hadlíková, Rostislav Matoušek, Zdeněk Veselý, Roman Veselý, Luboš Otřísal a mnoho dalších. Někteří vydrželi a jiní zase ne! Pro některé byl náročný trénink a pro druhé zase skloubení času, práce nebo školy.

Já jsem se do skupiny připojil přesně 7. října 1987. Byl to pro mne den, na který asi nikdy nezapomenu. Cvičili jsme na různých místech, prostě kde se dalo. Například v tělocvičnách základní školy Nádražní a Komenského, nebo ve sportovní hale a na Křížovém kopci. Záleželo na rozdělení tréninků a také na počasí. Naší náplní, byl styl karate pocházející přímo z Japonska. Abych byl přesný, jednalo se o NIPPON KARATE-DO GOJU KAI mistra Gogena Yamaguchiho (1909-1990). Toto japonské umění boje, učilo své adepty základy morálky a etiky. Ale hlavním cílem a učivem, bylo chápání základních technik.


Nastal další školní rok 1987/1988. Znovu byl velký zájem a přišli noví žáci nejen z místních základních škol, ale i Gymnázia a SOU. Poprvé jsme se chystali na soutěž, která se měla uskutečnit na Slovensku. Bohužel náš trenér se odstěhoval do Zlína a tak jsme se turnaje nemohli již účastnit. Co bude dál? Nikdo nevěděl. V dalším školním roce 1988/1989 jsme začali cvičit pod vedením nového trenéra - Igora Pokorného. V tomto čase se uskutečnilo velice náročné soustředění ve sportovní hale. To bylo něco, co jsme doposud pořádně neznali. Bohužel se nás držela smůla. Každý školní rok byl nový učitel (trenér) a samo sebou i jiné metody a postupy.

2. března 1994 přijela malá skupina nadšenců z Brna. V jejich čele byl pan Jaromír Musil, jeho kolegové Roman Tesař a Michal Adamčík. Tito pánové měli ochotu s námi trénovat. Znovu se začalo cvičit od začátku. Již 11. března 1994 jsem obdrželi registrační průkazy ČSKGr (Českého Svazu Karate Goju Ryu).

V čele tohoto svazu byl pan Ing. Jiří Boček a místopředseda pan Ing. František Varga. Pod odborným dohledem pana Vargy jsme 14. dubna 1994 uspěli na prvních zkouškách na STV - KYU. O letních prázdninách se konalo soustředění v Kostníkách u Třebíče. Malá skupina odcestovala na Slovensko, kde se konalo již čtvrté mistrovství Evropy federace WKA (World Kickboxing Association). Jednalo se u nás o nový styl cvičení tzv. Semicontact. Toto mistrovství se uskutečnilo 26. srpna 1994. Mezi velkou konkurencí, se neztratili ani zástupci z hustopečského oddílu. Ale medailové posty se nepodařilo obhájit.

16. listopadu 1994 byl u ČSKGr zaregistrován nový klub pod názvem L.F.CLUB KARATE DO - Hustopeče. Který s velkými úspěchy funguje do dnešních dnů. V čele je trenér Bronislav Puzrla. Já jsem se dal jinou cestou. V této době byl otevřen další nový kroužek pod domem dětí a mládeže "Pavučina", ale tentokrát v nedalekých Starovicích. Cvičení se konalo v místní sokolovně. Psal se školní rok 1994/1995. Bohužel zde brzy cvičení zaniklo. Od školního roku 1996/1997 jsme opět začali cvičit v tělocvičně ZŠ Komenského, kde jsme až do dnešních dnů. Od září 1999 jsme otevřeli ve spolupráci z místního domu dětí a mládeže ve Velkých Pavlovicích pobočku oddílu.

Další velký zlom nastal konce roku 2001, kdy vznikl nový klub Budokan Hustopeče. Hlavní místo na cvičení, tak zvané dojo, se nachází v tělocvičně ZŠ Komenského v Hustopečích. Budokan volně přeloženo znamená, místo kde se cvičí asijská bojová umění.

Zaregistrováním do CAOGK (České Asociace Okinawan Goju Ryu Karate Do) se stal hustopečský klub členem a zároveň součástí karate IOGKF (International Okinawan Goju Ryu Karate Do Federation). Měli jsme možnost, využívat účasti mezinárodních i republikových setkání ze cvičení a výukou. Hlavním šéf instruktorem pro ČR byl v té době pan Jaroslav Valenta, který nepravidelně jezdil vyučovat do Hustopečí studenty našeho klubu. Naše společná spolupráce s organizací CAOGK byla přátelsky ukončena od 1. února 2007.

Asia Sport Center založil v roce 1980 mistr Yaw Hwa Chin v Curychu ve Švýcarsku. V roce 2000 předal centrum jednomu ze svých žáků a znova otevírá nové vzdělávací a tréninkové centrum bojových umění pod názvem Asia Budo Center.

Byla započata nová spolupráce s Asia Budo Center Bratislava, kterou zastupují pánové Ivan Spišiak a Ing.Jaroslav Juhás. Uskutečnila se dohoda na zdokonalování výcviku nejen Goju Ryu Karate Do, ale také Krav Maga, Tai Chi Chuan, Qi Gongu a v dalších smerech bojových umění.


Budokan Hustopeče se stal členem Asia Budo Center, z.s.
Účelem spolku ABC je realizace sdružovacího práva občanů k organizování a výkonu jejich zájmové činnosti v oblasti bojových umění, úpolových sportů, sebeobrany, pořádání soutěží, soustředění, seminářů, workshopů, sportovních akcí, účasti na národních a mezinárodních soutěžích, podpora mezinárodních vztahů a podpora prevence sociálně patologických jevů dětí a mládeže formou cílené všeobecné sportovní přípravy.